5 sprawdzonych sposobów na walkę ze stresem

Stres to jedno z najbardziej powszechnych schorzeń XXI wieku. Jeśli masz problemy z zasypianiem lub bezsennością, czujesz napięcie, ciężko Ci się skupić, nie możesz znaleźć w sobie motywacji lub energii do działania, to podobnie jak 98% Polaków, ten problem dotyczy również Ciebie. Nieleczony stres może doprowadzić nawet do depresji, dlatego absolutnie nie możesz lekceważyć nawet najmniejszych symptomów. Dowiedz się, do czego może doprowadzić chroniczny stres i poznaj 5 sposobów na walkę ze stresem.

Dlaczego się stresujemy i do czego może doprowadzić stres

Życie w ciągłym biegu, wspinaczka po drabinie kariery, presja otoczenia i obowiązki wobec bliskich, a także wiele kryzysowych sytuacji, z którymi mamy do czynienia każdego dnia mogą przyprawić o ból brzucha. Jakby tego było mało, nasze pokolenie musi mierzyć się obecnie z pandemią koronawirusa, podporządkowywać się obostrzeniom i ograniczać kontakty z innymi. To znacznie utrudnia walkę ze stresem.

Każdy z nas jest inny i mogą nas stresować różne rzeczy. Niezależnie od przyczyny, zlekceważone nerwy mogą wyrządzić w naszym organizmie wiele szkód.

Do najczęstszych skutków chronicznego stresu należą:

  • problemy z zasypianiem i bezsenność,
  • ból brzucha i mdłości,
  • nadpobudliwe pocenie,
  • nadciśnienie,
  • ból głowy,
  • wrzody żołądka,
  • problemy łóżkowe,
  • napady gniewu,
  • nerwica i depresja.

Istnieje wiele powodów występowania stresu. Zlekceważone problemy z nerwami mogą doprowadzić do wielu poważnych konsekwencji, które szkodzą nie tylko Tobie, ale również Twoim bliskim. Na twoje szczęście  istnieje równie wiele sposobów na skuteczną walkę ze stresem.

walka ze stresem

5 sposobów na walkę ze stresem

Na przestrzeni lat ludzie radzili sobie ze stresem na wiele różnych sposobów. Na temat walki ze stresem powstało wiele prac naukowych i poradników.  Każdy człowiek jest inny dlatego najlepiej wypróbować każdy z tych sposobów i sprawdzić, który zadziała na Ciebie najlepiej.

Pamiętaj że w walce ze stresem zdecydowanie nie sprawdza się nadużywanie alkoholu,

palenie papierosów czy podjadanie. W tej materii znacznie lepiej polegać na wiedzy naukowców i doświadczeniu osób, które miały styczność z tym problemem, i go pokonały.

1. Zdrowy sen

Poznaj techniki zasypiania i stosuj je wieczorami. Wycisz się przed snem. Może Ci w tym pomóc słuchanie relaksującej muzyki. Nie podjadaj przed zaśnięciem, i postaw na lekką kolację. Na jakość snu bardzo pozytywnie wpływa olejek CBD. Już kilka kropel olejku z konopi siewnej może pomóc Ci w zaśnięciu i poprawić stan fazy REM snu, kiedy organizm najbardziej wypoczywa.

2. Ruch

Ćwiczenia, bieganie, treningi na siłowni - każdy przejaw aktywności fizycznej pozytywnie wpływa na ciało i umysł. Sport zwiększa wydolność płuc, podwyższa poziom serotoniny i pomaga utrzymać zdrową wagę ciała. Każdy kto miał do czynienia z ostrym wyciskiem na treningu wie, że po ciężkim dniu znacznie lepiej się również zasypia. Żeby usprawnić swoje osiągi na korcie lub boisku warto wprowadzić do diety olejek MCT+CBD.

3. Zdrowa dieta 

Stosuj zdrową dietę. Jedz warzywa i owoce z dużą ilością witamin i minerałów. Lekkostrawne i pełnowartościowe potrawy, ograniczanie czerwonego mięsa i jedzenia z dużą zawartością cholesterolu znacznie poprawi Twoje samopoczucie. Codzienna dieta powinna być także urozmaicona naturalnymi suplementami diety.

4. Stop dla używek

Ludzie w sytuacjach stresogennych często sięgają po papierosy, alkohol lub inne używki. Wszystkie te środki przynoszą krótkotrwałą ulgę, powodując jednocześnie trwałe szkody dla zdrowia. Istnieją alternatywy, które sprawdzą się w takich sytuacjach znacznie lepiej. Jeśli na przykład palisz, możesz sprawdzić działanie zdrowszej opcji - waporyzatorae-liquidów cbd lub suszu do waporyzacji i inhalacji.

5. Techniki relaksacyjne i małe przyjemności

W życiu chodzi o coś więcej niż ciężka praca i obowiązki. Spędzaj czas z przyjaciółmi i rodziną, otaczaj się pozytywnymi ludźmi. Istnieje wiele sposobów na miłe spędzenie czasu online z bliskimi, bez narażania się na zakażenie koronawirusem. Wykorzystaj nowe technologie na swoją korzyść i poczytaj w sieci o technikach relaksacyjnych. Pozwól sobie od czasu do czasu na małe quilty pleasure, ale w zdrowym stylu.

Źródła

1. Plastic and Neuroprotective Mechanisms Involved in the Therapeutic Effects of Cannabidiol in Psychiatric Disorders

Alline C. Campos, Manoela V. Fogaça, Franciele F. Scarante, Sâmia R. L. Joca, Amanda J. Sales, Felipe V. Gomes, Andreza B. Sonego, Naielly S. Rodrigues, Ismael Galve-Roperh, Francisco S. Guimarães

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5441138/

2. Cannabidiol regulation of emotion and emotional memory processing: relevance for treating anxiety‐related and substance abuse disorders

Jonathan L C Lee, Leandro Bertoglio, Francisco S Guimarães, Carl W Stevenson

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5595771/

3. Bidirectional relationship of stress and affect with physical activity and healthy eating

Dana Schultchen, Julia Reichenberger, Theresa Mittl, Tabea R. M. Weh, Joshua M. Smyth, Jens Blechert, Olga Pollatos

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6767465/

4. The impact of stress on sleep: Pathogenic sleep reactivity as a vulnerability to insomnia and circadian disorders

David A. Kalmbach, Jason R. Anderson, and Christopher L. Drake

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7045300/

5. Physical Activity and Sports—Real Health Benefits: A Review with Insight into the Public Health of Sweden

Christer Malm, Johan Jakobsson, Andreas Isaksson

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6572041/